Prof. M. Monti paskaitoje ES ir euro praeitis bei perspektyvos

monti paskaita3Vakar Vilniaus universitete lankėsi garsus Italijos ekonomistas, buvęs jos Ministras Pirmininkas, buvęs Europos Komisijos narys prof. Mario Monti. Po susitikimo su l. e. p. VU rektoriumi prof. habil. dr. Jūru Baniu vyko atvira svečio paskaita, organizuota kartu su Lietuvos pramonininkų konfederacija.  Joje susirinko gausus Ekonomikos fakulteto atstovų būrys: dekanas prof. dr. Jonas Martinavičius, prodekanas prof. dr. Algirdas Miškinis, dėstytojai bei studentai. 

Pranešimas „Globali Europa: kaip mums laimėti konkurencingumo mūšį“ („Global Europe: How to Win the Competitiveness Battle“) sukėlė auditorijos susidomėjimą bei įtraukė į diskusijas. Prof. M. Monti nuomone ES labai svarbu plėtra ir jei anksčiau dar buvo ginčų, prieštaravimų, tai šiandieninė situacija įrodo, kad ES plėtra visiems europiečiams turėjo naudos. Žinodamas, kad Lietuva jau po 3,5 mėn įsives eurą, svečias pasidalijo savo pastebėjimais, kaip sekėsi prie jo pereiti patiems italams, su kokiais sunkumais susidūrė ir pabrėžė, koks svarbus pasiruošimas euro įvedimui ir užtikrinimas, kad kainos neaugtų. Kalbėdamas apie krizę, profesorius akcentavo, kad nors daugelis kalba apie euro krizę, bet tai nėra tiesa – euras buvo ir yra stipri valiuta, nes buvo patirta fiskalinė ir bankų krizė. Prof. M. Monti taip pat pasidžiaugė, kad krizę Italijai pavyko įveikti pačiai, šalis nesiskolino – atvirkščiai, dar itin daug padėjo Graikijai. 

Profesorius itin daug lūkesčių sieja su palyginti naujomis ES narėmis, nes šių šalių vykdoma politika labiau dera su Europos poreikiais, o štai senosios narės gana uždaros, tikros intravertės. Anot jo, reikia siekti, kad ES rinka taptų kuo bendresnė ir sėkmingai veiktų; silpnesnėms šalims reikėtų daugiau padėti ne tiesioginiu finansavimu, o bendra ekonomine veikla. 

Prof. M. Monti, Luigi Bocconi universitete baigęs ekonomikos ir verslo studijas, išvyko mokytis į Jeilio universitetą (JAV). Prieš tapdamas Europos Komisijos nariu, jis buvo Luigi Bocconi universiteto ekonomikos profesorius ir rektorius (1989–1994). Dešimtmetį prof. M. Monti dirbo Europos Komisijoje. 1995–1999 m. jis buvo atsakingas už prekybos, paslaugų ir mokesčių sritį, o 1999–2004 – už konkurenciją. Padedamas JAV valdžios įsteigė Tarptautinį konkurencijos tinklą. Ekonomistas Briuselyje kovojo su monopolijomis, yra laimėjęs bylas prieš JAV gigantes „Microsoft“ ir „General Electric“ dėl Europos konkurencijos įstatymų pažeidimų.

Prof. M. Monti savo publikacijose daugiausia gvildena pinigų ir finansų ekonomikos klausimus, valdžios vaidmenį ekonomikoje, konkurencijos politiką, taip pat ekonomines ir politines dimensijas Europos integracijos procesuose.